Антонио Санчес и Антонио Серано за Пако де Лусия: „Ние сме негови поданици“

Антонио Санчес и Антонио Серано за Пако де Лусия: „Ние сме негови поданици“

Наследството на Пако де Лусия ще претворят неговият племенник Антонио Санчес (китара) и Антонио Серано (хармоника) – и двамата участници в последния състав на групата му. Концертът е довечера от 20 ч. в „София лайв клуб“ и с него се открива музикалната програма на Фестивала за нова музика от Испания и Латинска Америка ¡Olé! Festival. Организатор е „Институт Сервантес – София“ със съдействието на „Джаз плюс – концерти“.

Различните образи на фламенко музиката в новото издание на Фестивала за нова музика от Испания и Латинска Америка ¡Olé! Festival

Когато разбрахме за смъртта на Пако де Лусия болката от загубата бе излекувана от чувството на благодарност за музиката, която той ни даде през годините. „За нас Пако е най-вече маестро. Много обикновен човек преди всичко. Винаги е бил много близо до нас и ни е карал да се чувстваме добре. Той ни даде пример за музиката и за живота – колкото и да си добър в това, което правиш, винаги трябва да си скромен.“ – споделя неговият племенник Антонио Санчес в студиото на Джаз ФМ.

За уважението, което питае към Пако де Лусия, Антонио Серано казва: „Пако бе и ще бъде легенда в музиката, пример за младите артисти и революционер за музикантите от неговото поколение. Той завинаги ще остане в нашите сърца и души. Ние сме негови поданици, ние се опитваме да му подражаваме, искаме да сме като него, той е нашият пример, който искаме да следваме.“

Довечера Антонио Санчес и Антонио Серано ще отдадат почит към музиката на Пако де Лусия „с уважение и честност“, както се изразиха те. Ще чуем негови пиеси, техни оригинални композиции, както и ново фламенко. „Ще има и изненади!“ – обещаха двамата артисти.

Антонио Санчес е племенник и ученик на Пако де Лусия: „От малък виждах и слушах китарата му вкъщи. Винаги много съм го уважавал. Обожавах го! Неговата китара ме приличаше още от малък. На 8-годишна възраст започнах да се уча да свиря. Един ден той просто ми показа как да направя онова, което до тогава не успявах. Така ми разреши много проблеми. Много се запалих от него!“

Музиката като памет и душа на общността окриля Антонио Серано: „Музиката е още едно изражение на душата, на културата, на живота на хората. Тя е много свързана с културата, с литературата, с народа. Фламенкото съчетава много култури. То изразява чувствата на циганския етнос. В исторически план тези хора много пъти са били малтретирани. Може би затова фламенкото е свързано с бурни емоции, със силна страст и носи много тъжни усещания. Но това има своя контрапункт във веселите ритми.“

С чувствителност, със сърце и с обич двамата музиканти ще ни пленят на концерта си тази вечер по думите на Антонио Серано. Антонио Санчес е убеден, че когато музикантите изпитват удоволствие на сцената, това винаги се предава на публиката. Двамата ще ни приобщят към музиката си след броени часове.

  • Интервюто на Светослав Николов с Антонио Санчес и Антонио Серано в превода на Весела Петрова от „Институт Сервантес – София“ можете да чуете чрез бутона „Аудио“.