Повече деца и младежи от всякога досега се включиха в седмото издание на Evergreen Fest Sofia. На 15 и 16 февруари журито, в което бяхме вокалистите Камелия Тодорова и Орлин Горанов и програмният директор на Jazz FM Светослав Николов, изслушахме 150 изпълнения на вокални таланти от цялата страна.
Основан от вокалистката и вокален педагог Румяна Коцева, фестивалът изпълнява важна роля за присъствието на непреходни песни в обучението и изявата на младите, като ги поставя в ролята на продължители на традицията.
В двата конкурсни дни десетки артисти от цялата страна изпълниха джаз стандарти и български и световни евъргрийни, за да направят следващите си стъпки с предаденото им от тях знание за стойностното в музиката.
Вечно зелени, те съдържат в себе си изкуството на песента, чрез което образоват и възпитават.
За успешното представяне на участниците бе нужно те да знаят какво пеят, защо този звук присъства точно тук и точно по този начин, какво изразяват всяка нота, всяка дума.
Чули различни изпълнения на тези прочути песни, те откриха себе си в тях, направиха ги свои и ги превърнаха в средство за изразяване.
Всеки трябваше да се открои сред своите връстници с качеството на изпълнението, което да бъде внимателно предварително подготвено.
Много са изискванията към изпълнението на високо ниво именно на тези песни – изработването на фразата, открояването на нюансите, изграждането на динамиката на песента, осмисляне на цялостното ѝ развитие, проследяване на логката в зараждането на чувството и разрешаването му.
Във времена на многословие и излишен шум в тези песни, изпети за първи път преди 1980 г., младите трябва да намерят концентрацията, да избегнат самоцелност и да се опазят от непремерени опити за привличане на внимание.
Песните са трудни и сложни, а доброто им изпълнение изисква внимание в различни детайли, започвайки от подходящия инструментал и взаимодействието със съпровода до удачното облекло и съответстващото на стилистиката на изпълнението сценично поведение.
Представянето изисква комплексност в подхода. Тези шлагери са толкова дълбоки, че правят изпълнителите подвластни на въздействието си. Те ни правят по-чувстващи и съпричастни.
Вживяла се в песента участничка се разплака на сцената и моментално получи окуражителните възгласи от публиката, а като завърши успешно изпълнението си – и прегръдка от члена на журито Орлин Горанов.
Така изпълнението на джаз стандарти и евъргрийни учи на уважение към стойностната песен. Това е начинът да се опознава наследството и да се осигури продължението му във времето.
С развитието на Evergreen Fest Sofia все повече джаз стандарти и евъргрийни влизат в репертоара на младите артисти. Те вече не се спират само на най-очевидните примери – хитове на Нат Кинг Коул, Франк Синатра, Ела Фицджералд и Сара Вон от света на джаза, на Лили Иванова и Паша Христова от националната ни съкровищница.
Все по-често нова свежест се влива в шлагери на легенди като Мими Николова, Йорданка Христова, Емилия Маркова…
С тези бисери младите таланти излизат на сцената, окуражени от своите връстници и от семействата си, за да се представят на най-високо ниво пред тях и авторитетното жури.
Благодарение на Evergreen Fest Sofia все повече млади артисти и вокални школи се докосват до музиката, което ще помогне в израстването чрез ценностите, които предава. Нагледен пример за това е непрекъснатото повишаване на нивото на представянето на участниците.
Наградите от седмия Evergreen Fest Sofia ще бъдат връчени на концерт тази вечер от 20 ч. в Sofia Live Club. Основен организатор на фестивала е фондация Musica Viva заедно с Музикално-издателска къща Studio Artes, читалище „Д-р Петър Берон – 1926“, столичния район „Триадица“ с кмет Димитър Божилов и радио Jazz FM.