Пъстър и зареден с много енергия и свежест: дебютният албум ABND (2024 г.) на едноименната група

Пъстър и зареден с много енергия и свежест: дебютният албум ABND (2024 г.) на едноименната група

Създадена и ръководена от музиканта и педагог Йордан Владев, групата е наречена на имената на участниците Анна Ставрева, Борис Гюров, Никола Данев и Дамян Владев

Енергична група от млади таланти, устремени към музиката – още с възникването си ABND направиха голямо впечатление на фестивали и спечелиха вече множество отличия на конкурси в България и по света. В нея в много близка връзка музицират Анна Ставрева – вокал и саксофон, Борис Гюров – барабани, Никола Данев – пиано, и Дамян Владев – бас. През 2024 г. те издават дебютен едноименен албум, който представяме в „За албумите от техните създатели“ по Jazz FM. Групата е основана от музиканта и педагог Йордан Владев, който разказва за нейното начало преди Ани да представи първата песен от албума.

Йордан Владев: Дебютният албум събира любими песни и джаз стандарти, които са неизменна част от репертоара на групата през последните две години. Те многократно са изпълнявани на различни сцени, включително извън България. Решихме, че са във вид, годен да останат в бъдещето. Това доведе до създаването на този албум. Преобладават джаз стандартите, но като младежка група гледаме в съвремието и си взимаме нещо от поп музиката и други стилове, свързани с джаза. Албумът е пъстър, шарен и зареден с много енергия и свежест.

Анна Ставрева: Албумът започва със Summertime – много известна песен на Гершуин, която изпълняваме в по-съвременен фънк вариант.

Песента Summertime открива дебютния едноименен албум на ABND. Групата е основана от музиканта и педагог Йордан Владев, който ни разказва за нейната история.

Йордан Владев: Групата много естествено се събра преди две години за Националния конкурс за млади джаз изпълнители в Стара Загора. Членовете са свирили много години преди това заедно в различни състави. Сега ABND се превърна в група, в която няма какво да добавиш и какво да махнеш.

Те се събраха за участие в конкурса и го спечелиха.

Йордан Владев: Явиха се индивидуално и като група и всички си тръгнахме със златни медали.

Самият Йордан Владев получава отличието на конкурса за педагог.

Анна Ставрева: Втората пиеса е No More Blues. Сред всички в албума тя е най-близко до оригинала. Песента е на Жобим. Добавихме мое соло на саксофон, в което правя скат.

В „За албумите от техните създатели“ по Jazz FM предстои ви запознаем с членовете на ABND, но първо – повече за нейния ръководител – Йордан Владев. Той събира във формацията обучаващи се в основания и ръководен от него музикален център Art Libitum.

Йордан Владев: Музикален център Art Libitum, който имам удоволствието да представлявам, е с много широка и разнообразна дейност, която обхваща млади и не съвсем млади хора, искащи да станат професионални музиканти и да се развиват в една или повече области. Но имаме и ученици, които се занимават с музика като хоби, както и трета група – на хора със специални потребности. Тази година ще организираме за втора година фестивал на изкуствата за хора със специални потребности. Музикалният център вече от седем години организира Младежки джаз фест София, който се превърна в национален форум с международно участие. Той събира младата джаз гилдия и поставя нови предизвикателства, създава нови контакти, приятелства и партньорства, води до много нова музика от млади хора. Което е прекрасно.

Именно на този фестивал миналата година се събра квартетът Suspended Fourth. Музиканти, които тук се откриха, продължават да творят заедно.

Йордан Владев: Amour T'es Là е песен на гръцката композиторка и изпълнителка Магда Джианику. Тя е завършила „Бъркли“, работи в САЩ. Ние я чухме в общо изпълнение с любимата група Snarky Puppy. Влюбихме се в тази песен, изпълнявали сме я много пъти и все още не ни е омръзнала – много позитивна, гореща, с много страст.

Анна Ставрева: На 15 години съм. Занимавам се с пеене от 10 години, свиря на саксофон, пиано и китара. Уча в НМУ „Любомир Пипков“ – София. Музиката е целият ми живот, пея отпреди да се помня. Запалих се по саксофона на Банско джаз фест през 2016 г., когато слушах Кенди Дълфър. Спомням си как тя слезе да свири сред публиката. Влюбих се в нея. От тогава съм се зарекла да се науча да свиря на саксофон. Сега това правя.
– Само преди няколко седмици спечели Гран при на Evergreen Fest Sofia. Какво ти помага за тези постижения?
Анна Ставрева: Помага ми групата и опитът с нея, всичко, което уча тук, в Art Libitum, и в училище; всичко през което преминавам.

Йордан Владев: Следващата пиеса се казва Chameleon. Тя е на любимият Хърби Хенкок. Тя е класическа фънк-джаз композиция, която от години изпълняваме с огромно удоволствие.

Борис Гюров: Свиря на барабани от 12 години. При Йордан Владев съм от 1 клас. И оттогава се развивам като музикант.
– Музиката е част от товето семейство...
Борис Гюров: Да, баща ми е музикант от доста време.
– Как откри музиката и какво те запали за нея?
Борис Гюров: Стана случайно, бях на концерт на група, която не си спомням. Бил съм на 3 години. Хванал съм две пръчки и съм започнал да удрям с тях на сцената. От тогава това ми е страст.

Йордан Владев: Следващата песен е Chicken на любимия Джако Пасториъс.

Никола Данев: Аз съм на 16 години, почти 17. Уча в Музикалното училище в София, свиря на пиано от близо 12 години и на контрабас – от 5-и клас.
– Откъде идва любовта към музиката и отношението към нея?
Никола Данев: Аз лично всеки ден слушам музика. Където и да ходя, тя е с мен. Не мога без нея. Помага ми да се концентрирам и да изолирам другия шум. Просто е неприятно без музика.

И на нас ни е така приятно с музиката на младежката група ABND от техния дебютен едноименен албум от 2024 г., който представяме в „За албумите от техните създатели“ по Jazz FM. Досега се запознахме с вокалистката и саксофонистка Анна Ставрева, с барабаниста Борис Гюров и с пианиста Никола Данев, който, завършил курс по продуциране, участва и в смесването на албума. Той продължава с джаз класика, много близка до българския неравноделен пулс.

Йордан Владев: Следващата пиеса е добре познатият стандарт Take Five на Пол Дезмънд, прочут в изпълнението на квартета на Дейв Брубек. За нас като балканци тази пиеса звучи много познато с нетипичния за суинга размер 5/4.

Дамян Владев: На 14 години съм, свиря на бас от 5 год. и се занимавам с музика от около 9 год., от три години пиша музика и записвам.
– Какво ти дава музиката и как тя променя света за теб.
Дамян Владев: Честно казано, цялото ми съществуване се върти около музиката. За нищо друго не си струва да се живее.

Йордан Владев: Ще чуем So What на Майлс Дейвис в много фънки вариант.

В „За албумите от техните създатели“ слушаме дебютния албум на ABND от 2024 г. Формацията е създадена от Йордан Владев в Музикален център Art Libitum, където всички членове на групата се обучават. Освен индивидуалното занимание и развитие в музиката, ABND e общност и стремеж. Групата още в своя зародиш излиза на фестивалната сцена и работата ѝ е белязана от непрекъснатото развитие, израстване и отваряне на пътя напред по категоричен начин. Какво би искал чрез тази формация да възпиташ у талантите?

Йордан Владев: Тук се случват неща, които няма как да се случат извън група. Всеки сам по себе си е отделна вселена. Когато се съберем да свирим заедно, нещата стават съвсем различни, предизвикателствата стават съвсем различни. Това, което всеки може и мисли, трябва да бъде съотнесено към останалите вселени на другите в групата. Като всяка една група, и нашата си има своя динамика, в нея се оформят роли на участниците. Това възпитава качества, които няма как да се възпитат извън група. Екипното чувство е много важно; принадлежността към кауза, отговорността към групата и към другите са много важни качества. Виждам как пред очите ми всички израстваме – групата дава уроци ежедневно на всеки от нас. Следващата пиеса е откровен фънк – Detroit на Маркъс Милър.

ABND – група на многобройни постижения – кои от тях открояват членовете?

Борис Гюров: Най-главното ни постижение бе в първата ни изява извън България – в Румъния, в Букурещ. На този фестивал участват много хора от различни държави. Това ни даде доста голям опит на цялата група.

Анна Ставрева: Бих казала тази изява и това, че две години подред бяхме на Банско джаз фестивал, където ни се случват много хубави неща.

Никола Данев: Ще се съглася за Румъния – това бе наистина огромна крачка за нас.

Дамян Владев: Също съм съгласен за Румъния. И ще добавя, че чрез групата се уча на толерантност.

Йордан Владев: Следващата пиеса е Don’t You Worry ‘Bout a Thing на вечния Стиви Уондър. Кой ли не я харесвал, кой ли не я изпълнявал и не ѝ е правил преработки. Ние не сме изключение. Нашата пиеса е динамична и фънки с брас секция, в която свири Ани.

Поредна фънк песен в дебютния едноименен албум от 2024 г. на ABND. Той съдържа 13 песни и пиеси, които минават през цялата традиция – джаз, фънк, соул. Питам създателя на групата Йордан Владев как избират репертоара.

Йордан Владев: Както се прави кастинг за филм или за театър. Взимаме нещо, което има какво да ни научи чисто музикално. Много е важно всяка пиеса да резонира с усещането на всички в групата, да я харесваме. Това означава, че ще я изпълняваме с удоволствие. Всяка пиеса е предизвикателство за нас. Следващата пиеса е моя любима от много години, още от 90-те – Mas Que Nada – много популярен самба стандарт, популяризиран по света от Серджио Мендес. Ние направихме свой прочит с цялата динамика и енергия, която пиесата носи.

В „За албумите от техните създатели“ по Jazz FM чуваме как чрез групата ABND младите таланти израстват и формират отношение към музиката, създават умения и естетически критерии.

Анна Ставрева: ABND помага като ни дава много широка музикална култура, учи ни на толерантност, на това да се слушаме както в музиката, така и като личности, да приемаме чуждата гледна точка, на търпение.

Никола Данев: Търпението е много важно. Работата в екип ме затруднява малко повече лично мен. Това е опит, който ще ми е нужен нататък в живота.

Дамян Владев: Съгласен съм с Никола – много по-трудно е да се работи в екип, отколкото самостоятелно, но това дава ценни знания.

Борис Гюров: Свиренето в група е доста по-важно, отколкото свиренето сам, тъй като те учи на житейски опит, на търпение, на постоянство и на дълг към другия.

Йордан Владев: Следва популярният стандарт Spain на Чик Кърия.

Дебютният едноименен албум на ABND е реализиран с дръзновението на младостта, както ще узнаем от думите на Анна Ставрева.

Анна Ставрева: Много важно за албума е това, че е създаден за точно един месец през март. Той е експеримент и огромно предизвикателство. Това не е толкова лесно, колкото изглежда. Да, пиесите ни не са авторски, но всички пишем своя музика. За нас е много полезно да започнем със стандарти, които са толкова известни и заявени.
– Жалони във времето.

Йордан Владев: Следващият такъв идва от добрите 90-те – Smooth Operator на Шаде. Песента е от направлението смуут джаз – хибрид между джаза и популярната музика. Това е хубав начин да се направи джазът популярен и достъпен и за аудитория, която не е твърдо джазова. Това направление също носи шедьоври, които обичаме и пресъздаваме.

Остана да чуем последната песен от дебютния едноименен албум на ABND, дизайна на обложката на който създава Данаил Владев.

Данаил Владев: Обложката изглежда така, защото баща ми искаше да е нещо просто. Избрах векторни снимки, които веднага се разпознават. Обичам да слушам музика, когато рисувам. В ABND харесвам стила – музиката звучи енергично и приятно.

Йордан Владев: Премиерата на албума е на 27 март 2024 г. в клуб MAZE. Ще изпълним всичките песни, а може би и още нещо. Очакваме клубът да е пълен с приятели, с които заедно да споделим своята музика.
– За какво дава заряд албумът?
Йордан Владев: Този албум е много сериозен проект за групата. Не сме правили това в този състав. Всичко, което изглежда лесно и като да се случва от само себе си, видяхме, че не е така. Заедно преминахме през целия процес – през правенето на много тейкове, докато изберем най-добрия. Повечето пиеси са записани едновременно – миксираме, избираме заедно и виждаме колко фина и деликатна е тази работа, докато стане продукт, под който да се подпишем. Това бе много ценен опит за всички. А за мен е много ценно, че групата работи като екип, всеки пое функции и отговорности, които не е поемел до момента. Израстваме в различни направления. Завършваме с любима песен на любима група – Still a Friend of Mine на Incognito. Направихме я с участието на две наши колежки – Аглея Канева от Пловдив и Ивета Тодорова от Варна, с които от няколко години се виждаме редовно, включително участваха в нашия фестивал няколко пъти. Миналата година на Джаз фестивала в Банско групата с тях двете направихме общ смуут джаз програма.

В „За албумите от техните създатели“ по Jazz FM по Jazz FM чухме дебютния едноименен албум на младежката формация ABND, в чието име са закодирани имената на Анна Ставрева – вокал и саксофон, Борис Гюров – барабани, Никола Данев – пиано, Дамян Владев – бас. Основател и ръководител на групата е музикантът и педагог Йордан Владев.

 

Ключови думи: